Trojan Cascade Single Ended Bath with 8 Jet Whirlpool System 1800x800mm
RRP £1356.67
inc. VAT £1628.00
£1356.67
inc. VAT £1628.00
In Stock: 1
Code: FB07051
- 8 Jet Whirlpool System - 4 jets at each side of the bath
- 4mm Lucite Acrylic
- Factory fitted bath legs and waste fitting
- Trojan baths feature a 25 year guarantee and a 2 year guarantee on the whirlpool & spa systems
Product Description
With the generously proportioned Cascade Single Ended Bath 1800 x 800, you can relax and bathe in luxury. A deep and soothing Spa-like bathing experience is ensured every time thanks to the bath's ability to hold up to 270 litres of hot water at once.
A bath that would be appropriate for a large family bathroom or a larger regular bathroom.
Every stage of the whirlpool system installation is examined for quality assurance by Trojan engineers who are properly trained and approved.
A bath that would be appropriate for a large family bathroom or a larger regular bathroom.
Every stage of the whirlpool system installation is examined for quality assurance by Trojan engineers who are properly trained and approved.
Specification
| Brand | Trojan |
|---|---|
| Range | Cascade |
| Bath Type | Single Ended Bath |
| Length | 1800mm |
| Width | 800mm |
| Height | 550mm |
| Whirlpool System | 8 Jet Whirlpool |
| Bath Material | Standard Acrylic |
| Download | Whirlpool System Guide.pdf |